fbpx

1- Straw panel nedir?

Temel olarak saman, ahşap ve bağlayıcı bir malzeme kullanılarak üretilen bir yapı paneldir. Saman, özellikle bu panellerin ana bileşeni olarak önemli bir rol oynar. Bu paneller, iç mekan sıcaklığını koruyan ve dış etkenlere karşı yalıtım sağlayan mükemmel bir termal performansa sahiptir. Aynı zamanda, samanın hafif yapısı, taşınabilirlik ve montaj kolaylığı ile inşaat sürecini hızlandırır.

Strawpanel levha nedir?

Strawpanel levhalar buğday, difüzyona açık yapı levhalarıdır. Yüksek sıcaklıklarda ve yüksek basınç altında bağlayıcı madde kullanmadan sıkıştırılmış mısır sapından elde edilir ve geri dönüştürülebilir yapıştırıcı kullanarak yapıştırılır. Strawpanel levhalar binaların kalıcı bir parçası olmak için uygun % 100 doğal, tamamen geri dönüştürülebilir, sağlam ve difüzyona açık yapı malzemeleridir.


Strawpanel levhaların avantajları;

Straw Panel, akustik tedavi ve ses yalıtımı için doğal olarak etkili bir malzemedir.

Ses Yalıtımı:

Straw Panel, özellikle uçaklar, ağır sanayi ve performans alanları ile ilişkili düşük frekanslı sesin sönümlenmesinde etkilidir. Hem ses emilimi hem de ses iletim kaybı ele alınarak belirli akustik ihtiyaçlara uygun olarak kullanılabilir.

Yangına dayanım:

Straw Panel yangının nüfuz etmesine ve yayılmasına karşı son derece etkili bir bariyer sağlarken toksik dumanlar, alevli damlacıklar ve yoğun duman bırakmaz. Bir saatlik yangına dayanıklı panelden panele birleşimde, samanın aleve maruz kaldığında karbonlaştırma etkisi, yoğun şekilde sıkıştırılmış panel çekirdeğinin yangına nüfuz etmesini engelleyerek oldukça etkili bir yangına dayanıklı kaplama sağlar.

Sürdürebirlik ve Çevreye Faydaları Karbon ayak izini düşürme;

Straw panel tamamen geri kazanılmış buğday samanından yapılmıştır dünyanın en eski yapı malzemelerinden biridir. Straw Panel, doğal ve yıllık olarak yenilenebilir bir kaynak olan sıkıştırılmış buğday ve pirinç samanından üretilir. Aksi takdirde bu tarımsal atık yan ürünü hasattan sonra yakılarak, depolanan karbonu atmosfere geri vererek ve karbon emisyonlarına katkıda bulunacak yok edilecektir.
Bunun yerine, anız yakmaya çevre dostu bir alternatif sağlayan enerji açısından verimli ve sürdürülebilir bir duvar ve tavan paneli olarak başka bir hayat vermek için çiftçilerden ve modellerimiz de kullanmayı tercih ediyoruz.

2- Modeller prefabrike alanda mı üretiliyor? Prefabrike ise nasıl bir modülasyon söz konusu? Modülasyon ölçüleri karayolları taşımacılığına uygun mu? Veya hangi modeller karayolları taşımacılığına uygun? (Arazisi arsa statüsünde olmayıp taşınabilir bir yapı kurmak isteyen müşteriler için modüllerin mobilitesi üzerine bir bilgilendirme olmalı)

Modülüsazyon için İki Alternatif Söz konusu:

1 Modüler Sistem
KüpEv Modellerimiz Atölye ortamın da 3 m genişliğin de (Avrupa için 2,40 m) uzunluk olarak ise müşteri istediği doğrultusun da 7-8-9 ve 10 m uzunluk ile üretilebilir. Atölye de elektrik su tesisatı dahil alt yapıya hazır olarak tamamlanır bir gün için de saha da montajı yapılabilir. Standart modellerimiz karayolu taşımacılığına uygundur.

2 Prefabrik Sistem
Standart modellerimizden daha büyük metrajlar da ise assembly mantığı ile duvarlar hazırlanır ve sahada montajı yapılır. Duvarların montajı sonrası dış cephe de mineral sıva uygulaması ve boyası sahada uygulanır prefabrik sistemde taşıma açısından herhangi bir sorun olmamak ile birlikte modüler sistem den farklı olarak montaj süresi daha uzun olacaktır. İstenilen metrajlar da tasarım ve üretim yapılabilir.

Küpev Modelleri ister modüler ister prefabrik olsun yapı sınıfındadır. Arsanın imarlı olması gerekmektedir.

3- Nakliye ve montaj?
Her iki seçenekte nakliye ücreti müşteriye aittir. Modüler modeller de montaj ücretsiz yol masrafı talep edilir. Prefabrik sistemde montajında ise yol+yemek+kalacak yer temini müşteriye aittir. Ürünümüzün montajı için önemli konulardan bir tanesi de montajın yapılacağı yere tır, kamyon ve vinç girişinin mümkün olmasıdır.

4- Her bir model için teklife dahil olan kalemlerin ve gerekli ise teknik özelliklerin yer aldığı bir künye;
a) Modellerin axonometrik çizimi ile yükseklik, derinlik, genişlik ölçüleri
Standart modellerimizin planları katalogda mevcut. Yükseklik h : 3 m 15 m2 den 30 m2 kadar üretim yapılabilir ve taşınabilir. Müşteri istediği doğrultusun da bir model olacaksa sözleşme sonrası tasarım süreci başlar kararlar birlikte alınır ve 3d render çalışması yapılır.

b) Taşıyıcı Malzeme; (çelik karkas altındaki temel, çelik karkas, …)

KüpEv modeller yapısal çelik malzeme ile üretilir.

-Taşıyıcı sistem TS EN 1090 standart
-C3 Sınıf boya çelik için
-Duvar kalınlığı 180 mm
-ısı yalıtımlı çift cam PVC pencere kapı sistemi
-1.derece deprem 3.derece iklim koşullarına uygunluk
-sıcak soğuk izolasyonu
-Straw panel ile doğal iklimlendirme
-Dış cephe minareli sıva juton dış cephe boyası

Evin yerleşeceği alanda zemininizin tesviye edilerek düzeltilmesi bizim ürünümüzü konumlandırmamız açısından yeterlidir.
Bu şekilde imara açık olmayan bölgelerde Belediyelerce istenmeyen sabit betonarme temel imalatı yapma zorunluluğu ortadan kalktığı için evimizin yerel idarelerce kabul edilebilirliği kolaylaşacaktır.
Evinin konulacağı zemindeki tesviye çalışmaları, basit temel uygulamaları ve fosseptik imalatları müşteriye aittir.

c) Zemin Malzemesi; (dış teraslar, küp ev zemin kaplaması, …)
Yaşam alanı parke (vario yada Çamsan marka) ıslak zemin ve duvar fayans uygulaması yapılır.

d) Cephe Malzemesi; (doğramalar, çatı, cephe kaplaması, …)

Cephe malzemesi standart modeller de mineral sıva ve dış cephe boyası uygulanır. Opsiyonel olarak İroka yada alternatif ahşap uygulaması yapılabilir.

e) Mutfak; (mutfak gövde ve kapakları, evye, batarya, …)
Mutfak müşteri istediği doğrultusun da istenilen ölçüde (ev modeline uygun olmak şartı ile ) mutabık kalınıp fiyata yansıtılır. Ev ve batarya TSE ye uygun olarak tarafımızdan belirlenir.

f) Banyo; (banyo gövde ve kapakları, batarya, vitrifiye, duş kabin, seramik, …)

Banyo dolabı vitrifiye duşa kabin fiyata dahildir.

g) Elektrik ve Mekanik Tesisat; (Güneş panelleri, su, klima, sıhhi tesisat,
prizler, sıva üstü/altı aydınlatma, …)

Ev içi elektrik su alt yapısı tarafımızca hazırlanır. Abonmanlık işlemleri müşteriye aittir.

h) Römork; (taşınabilir modüller için römork bilgisi; ölçü, malzeme, taşıma kapasitesi, jant, fren, lastik, …) maddelerini içermelidir.

Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?